Pasywna Hala sportowa w systemach Aluprof

2013-03-26
22 marca br. obyło się uroczyste otwarcie „Zielonej Hali Sportowej” wzniesionej w technologii budownictwa pasywnego. W konstrukcji hali uniwersytetu rolniczego imienia Hugona Kołłątaja w Krakowie kluczową rolę pełnią systemy firmy Aluprof.

Zielona hala sportowa to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom, do ogrzania tego liczącego 1,8 tys.
m2 kompleksu wystarczy 15 kWh/m2 rocznie, czyli 1,5 m3 gazu na m2. Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie potrzeba aż
12 - 15
m3 tego surowca. Szacuje się, że wykorzystane nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwolą na oszczędności rzędu nawet 50 tys. złotych rocznie. W budynkach pasywnych bardzo ważnym czynnikiem jest minimalizacja strat energii. Dlatego konstruktorzy ocieplili każdy element budynku, począwszy od fundamentów izolowanych powłokowo i termicznie, aż po elewację budynku, z oknami w systemie Aluprof MB - 86SI . W hali sportowej zainstalowano także inne technologie energooszczędne m.in. wentylację z odzyskiem ciepła.

Budynek jest doskonałym przykładem budownictwa pasywnego – właśnie ten kierunek niesie duży potencjał obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach i domach jednorodzinnych – uważa Zbigniew Poraj Dyrektor Sprzedaży Obiektowej z Aluprof S.A. Na znaczeniu zyskują rozwiązania estetyczne a jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji możemy dostarczać materiały spełniające obydwa te kryteria – dodaje.

Systemy aluminiowe Aluprof należą do najnowocześniejszych w Europie, zastosowane w nich materiały cechują doskonałe właściwości izolacyjne. Firma dba również o nowoczesne wzornictwo, tak by umożliwiały one wznoszenie obiektów zgodnie z obowiązującymi trendami architektonicznymi.

Projekt obiektu powstał w pracowni Architektura Pasywna z Krakowa.